Na czym polega Wspólna Procedura Tranzytowa?
Jakiś czas temu nastąpił Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę ilość towarów importowanych oraz eksportowanych z i na wyspy, ponownie powrócił temat procedur tranzytowych. Agencje celne, to one zajmowały się sprawami celnymi przed Brexitem, jednak było ich znacznie mniej, niż po tym, jak Wielka Brytania postanowiła opuścić Unię. Czym jest Wspólna Procedura Tranzytowa? Jaki jest podział procedur celnych? Przyjrzyjmy się tym zagadnienia.
Podstawy, czyli czym jest procedura celna?
Zanim zajmiemy się wspólną procedurą tranzytową, skupmy się na podstawach. Procedura celna to zbiór przepisów, które określają, na jakich warunkach dany towar można dopuścić do obrotu (sprzedaży), na terenie danego kraju.
Mamy osiem procedur celnych:
- odprawa czasowa,
- tranzyt,
- wywóz,
- skład celny,
- dopuszczenie do obrotu,
- uszlachetnienie bierne,
- uszlachetnienie czynne,
- przetwarzanie pod kontrolą celną.
Może procedura uproszczona?
Oprócz ośmiu procedur, które wymieniliśmy wyżej, istnieje katalog procedur uproszczonych. Wspomniane procedury stosuje się w momencie, kiedy odprawiany jest towar niewspólnotowy, który ma wjechać na teren UE. Na skorzystanie z procedur uproszczonych musi zostać wydana zgoda, co oznacza, że nie każdy eksporter lub importer może z nich skorzystać. Wszystkie reguły celne wydają się dość mocno skomplikowane, dlatego, aby uprościć i ujednolicić zasady reguł celnych pomiędzy krajami niewspólnotowymi a Unią Europejską powstały specjalne konwencje międzynarodowe. Ich efektem było powstanie czterech procedur celnych:
- konwencja TIR,
- czasowa konwencja ATA,
- czasowa konwencja CPD,
- konwencja o Wspólnej Procedurze Tranzytowej.
Wspólna Procedura Tranzytowa, czyli……?
W dniu 20 maja 1987 roku powstała konwencja, która określa zasady Wspólnej Procedury Tranzytowej (w skrócie: WPT). Konwencja ta określiła:
- dokładną instrukcję co powinno się znaleźć w zgłoszeniu tranzytowym,
- obowiązki ludzi dokonujących zgłoszenia celnego,
- obowiązki urzędów celnych kraju przeznaczenia towaru oraz jego wyjścia.
WPT, kto może z niej skorzystać?
WPT reguluje zasady importu i eksportu pomiędzy krajami EFTA, poszczególnymi krajami EFTA oraz Unią Europejską. Do EFTA należą: Norwegia, Islandia, Liechtenstein oraz Szwajcaria. Kraje, które są w EFTA, ale jednocześnie nie są członkami UE, są z nią stowarzyszone, co oznacza, że przyjmują prawo, które obowiązuje na terenie Unii. Jeśli chodzi o handel pomiędzy Unią a Wielką Brytanią, stosujemy reguły WPT.
EFTA to Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, które jest międzynarodową organizacją powstałą w maju 1960 roku. Jej celem było stworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy jej członkami. Głównymi inicjatorami EFTA, byli Brytyjczycy.
Wspólna Procedura Tranzytowa i podział obowiązujących procedur
Warunkiem zastosowania WPT, jest transport towaru przez przynajmniej jedną granicę celną oraz sama przesyłką jest przewożona pod dozorem celnym.
W ramach WPT istnieją dwie procedury:
- Procedura tranzytowa T1,
- Procedura tranzytowa T2.
T1, to inaczej import zewnętrzny i jest stosowana do towarów, które są wwożone na teren UE z krajów EFTA.
T2, to procedura dotyczące eksportu zewnętrznego. T2 dotyczy rzeczy, które były wyprodukowane na terenie UE i są wywożone z jej terenu na obszar krajów EFTA.
W obu przypadkach stosuje się odpowiednie karnety (karnet T1 lub karnet T2), jednak poza nimi bardzo ważnym jest SAD, czyli Jednolity Dokument Administracyjny, który jednocześnie pełni funkcję wniosku o wszczęcie postępowania celnego.
WPT, a podatek VAT
W kwestii płatności podatku VAT, sprawa jest skomplikowana. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników, takich jak: kraj pochodzenia, nabywca, sprzedawca itd. Ostateczną decyzję podejmują organy podatkowe. Jeśli chcemy mieć pewność w tej sprawie, warto skonsultować kwestię zwolnienia z VAT-u z odpowiednim doradcą.
Odprawy celne, WPT, czyli co powinniśmy zapamiętać
Odprawy celne nie są łatwym tematem. Nawet osoby, które zajmują się tym zawodowo, potrafią mieć problem z niektórymi procedurami. Na szczęście czasami pojawiają się rozwiązania, które mają na celu ułatwienie procedur celnych. Dokładnie po to, została stworzona Wspólna Procedura Celna oraz Wspólna Procedura Tranzytowa. Dlatego, zamiast się denerwować podczas odprawy, postarajmy się zrozumieć, że pomimo różnych ułatwień procedura celna wymaga czasu, ale bez WPC i WPT, wszystko trwałoby, zacznie dłużej.
Dodaj komentarz