Transport chłodniczy – na czym polega i co obejmuje?
Nie wszystkie produkty mogą być przewożone w standardowy sposób. Czasami transport musi odbywać się w specjalnych warunkach, aby nie straciły one swoich właściwości i wartości. Część towarów wymaga przewozu w odpowiednio niskiej temperaturze – odpowiedzią jest zaś transport chłodniczy.
Transport chłodniczy – co to takiego?
Transport chłodniczy organizowany jest w celu przewozu produktów i towarów, które wymagają stałej, odpowiednio niskiej temperatury, a często również określonej wilgotności powietrza. Sprawia to, że jest to dosyć specyficzna metoda transportu.
Ten rodzaj transportu wykorzystuje się do przewozu bardzo wielu różnego rodzaju towarów – niekoniecznie muszą być to artykuły spożywcze, niemniej jednak to w ich przypadku transport chłodniczy jest najczęściej wykorzystywany. Nawet najmniejsza nieprawidłowość może doprowadzić do obniżenia ich jakości.
Podczas transportu chłodniczego nie mogą być przewożone jednocześnie te produkty, które mogłyby wejść ze sobą w negatywną reakcję.
Jakie produkty obsługuje transport chłodniczy?
Tak, jak wcześniej wspominaliśmy – transport chłodniczy wykorzystuje się przede wszystkim do przewozu żywności. Dzięki jego wdrożeniu, bezpiecznie można transportować towary takie jak mleko, jaja, wyroby mięsne, ryby, owoce morza, napoje, mrożonki i nie tylko.
Temperaturę transportu każdorazowo ustala się indywidualnie, tak, aby była ona optymalna dla danego rodzaju produktu. Dla przykładu, temperatura podczas transportu żywności schłodzonej i ryb powinna wynosić ok. 2 stopnie Celsjusza, w przypadku drobiu ok. 4 stopnie, ale już w przypadku lodów musi ona wynieść -20 stopni. Zasady te muszą być bezwzględnie przestrzegane.
W niskich temperaturach przewozić należy także niektóre inne rodzaje produktów. Mowa tu o lekach, elektronice, czy kosmetykach, a także ładunkach niebezpiecznych.
Pojazdy w transporcie chłodniczym
Do transportu chłodniczego wykorzystuje się różne rodzaje pojazdów. Podzielić je można na trzy grupy.
Samochody izotermiczne to auta o izolowanych ścianach, podłodze, drzwiach i dachu. Nie posiadają natomiast własnego systemu chłodzenia.
Samochody chłodnicze posiadają zarówno izolowane wnętrze (podobnie, jak te izotermiczne), jak również własny system chłodzenia. Pozwala to uzyskać temperaturę wynoszącą nawet -20 stopni Celsjusza.
Kolejnym rodzajem samochodu do transportu chłodniczego są lodownie. Pojazdy te są izolowane termicznie, a dzięki specjalnemu źródłu chłodu są w stanie utrzymać odpowiednio niską temperaturę nawet, gdy ta na zewnątrz przekracza 30 stopni
Transport chłodniczy a kriogeniczny
Specjalnym rodzajem transportu chłodniczego jest zaś transport kriogeniczny. Z usługi tej korzystają w pierwszej kolejności szpitale oraz firmy farmaceutyczne. Z usługi tej często korzystają także instytucje naukowe.
Co zatem przewozi się w ramach transportu kriogenicznego? Otóż są to leki, czy narzędzia chirurgiczne, ale również krew, czy organy. Odpowiedni ich transport może więc być kluczowy dla uratowania ludzkiego życia.
Do przewozu takiego zawsze wykorzystuje się zatem suchy, bakteriostatyczny lód. Przewożenie w nim organów, czy materiału biologicznego pozwala między innymi uchronić je przed skażeniem, czy uszkodzeniem..
Podsumowanie
Znaczenie transportu chłodniczego już teraz jest naprawdę duże, a wydaje się, że będzie tylko rosnąć. Umożliwia on transport tak towarów spożywczych, jak i produktów medycznych. Wysoka odpowiedzialność związana z tym rodzajem transportu sprawia jednak, że podejmują się go tylko uznane firmy.
Dodaj komentarz